O nas
Historia i teraźniejszość
Początki Spółdzielni.
Pierwszymi założycielami Spółdzielni byli Stanisław Chabrowski urzędnik, Antoni Michałowski lekarz, Wacław Kuczyński pomocnik rejenta, Andrzej Kawka rolnik i Antoni Gronkiewicz stolarz.
Spółdzielnia występowała pod różnymi nazwami:
- Stowarzyszenie Spożywców
- Rolnik
W roku 1931 obie te spółdzielnie na wskutek szalejącej inflacji i kryzysu gospodarczego upadają. Jednak upór starych działaczy i dopływ nowych powoduje odrodzenie się spółdzielczości na ziemi Żelechowskiej. W szeregi Spółdzielczości wstępują między innymi Pan Stanisław Leszko i miejscowy proboszcz Wacław Milik.
Wojna i okres powojenny.
Spółdzielczość w tym okresie rozwijała się dość intensywnie i w roku 1941 liczyła w swoich szeregach 406 udziałowców w tym też roku na wskutek zarządzenia władz okupacyjnych spółdzielnia zostaje przejęta przez Spółdzielnię Rolniczo-Handlową. Po wyzwoleniu reaktywuje się Spółdzielnia Spożywców i działa do roku 1947, kiedy to zostaje przekształcona w Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopską.
Pierwszym Prezesem Gminnej Spółdzielni „SCh” zostaje Stanisław Leszko, który funkcję prezesa pełni od 1931 r do maja 1950 r.
Okres rozkwitu Spółdzielni.
W roku 1951 powołano Zarząd na czele z prezesem Aleksandrem Boguszem, Józefem Piekutem i Romanem Ostałowskim i kierownikiem zaopatrzenia Stanisławem Leszko.
Zarząd na przestrzeni kilku lat pełnił różne funkcje.
W roku 1974 powołany został Zarząd z prezesem Józefem Piekutem, Tadeuszem Kosińskim i Witoldem Sztelmachem.
Okres od roku 1951- 1987 jest dla Spółdzielni w Żelechowie okresem rozwoju i rozkwitu.
Są to lata znaczących inwestycji takich jak budowa piekarni, buchty spędowej, rozbudowa masarni, budowa kompleksu handlowego z Domem Towarowym, budowa Stacji Obsługi Samochodów, modernizacja Rozlewni Piwa i Wód Gazowanych, bazy magazynowej oraz budowy kilku sklepów wiejskich.
Gminna Spółdzielnia skupiała w swych rękach handel, usługi skupu płodów rolnych oraz produkcję masarni, piekarni, wód gazowanych i gastronomi.
W tym okresie Gminna Spółdzielnia w Żelechowie zatrudniała około 200 pracowników i zrzeszała 2000 członków Spółdzielni.
W 1987 roku Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Prezesa Zarządu Pana Alojzego Szczęsnego oraz członków zarządu Pana Tadeusza Kosińskiego, Pana Witolda Sztelmacha i Pana Józefa Szlążka w późniejszym okresie członkami zarządu byli Władysław Opala i Pan doktor Józef Demianiuk.
Transformacja ustrojowa.
Transformacja ustrojowa w roku 1989 i wolność rynkowa była dla Spółdzielni okresem trudnym, część majątku która przynosiła straty została zbyta, a środki uzyskane ze sprzedaży zostały prawidłowo zagospodarowane.
Zmniejszyło się również zatrudnienie w związku z odchodzeniem pracowników na emerytury i świadczenia przedemerytalne.
Rada Nadzorcza w 2008r. powołała na stanowisko Prezesa Zarządu Stanisława Żaczka, który w związku z odejściem na emeryturę pełnił tą funkcję do 2016r.
Czasy obecne.
Okres ten jak i obecny gdzie funkcję Prezesa Zarządu od 2016r. do chwili obecnej pełni Pan Henryk Kowalczyk był i jest okresem dobrej współpracy z Radą Nadzorczą, która wraz Zarządem Spółdzielni za główny cel przyjęła kontynuację zamierzeń swoich poprzedników by służyć i pracować dla lokalnej społeczności.
Obecnie Gminna Spółdzielnia zatrudnia 40 osób oraz zrzesza 160 członków, którzy posiadają swoje udziały i jest na naszym terenie jednym z większych pracodawców.
Przedmiotem dzisiejszej działalności Spółdzielni jest działalność handlowa w szerokim zakresie sprzedaży art. spożywczych i alkoholowych, art. odzieżowych i tekstylia, obuwia, A.G.D, art. metalowych, ogrodniczych, środków ochrony roślin.
Gminna Spółdzielnia w Żelechowie posiada własną Piekarnię z dużymi tradycjami, produkcja pieczywa chleba, bułek i wyrobów półcukierniczych w naszej Piekarni oparta jest na bazie tradycyjnych metod bez dodawania polepszaczy i konserwantów. Dobre i zdrowe pieczywo pomimo zmieniających się warunków gospodarczych i konsumenckich cieszy się na naszym rynku dobrym uznaniem.
Przedmiotem działalności jakie prowadzi Spółdzielnia są również usługi dzierżawy obiektów i gruntów jakie posiada w swoim zasobie Spółdzielnia.